От дълго време в обществото бушува дебат за това полезно ли е или не флуорирането на водата и пастите за зъби и какви са реалните клинични ефекти от приема на флуориди.
Провеждани са голям брой изследвания в различни страни, изучаващи ефектите от хроничната употреба на флуор съдържащи продукти.
1. Дентални ефекти
В началото на 40-те години на XX век, денталните ефекти на флуора са вече добре известни. Високите нива на флуориди в питейната вода (над 10 mg/l) са свързани с появата на дентална флуороза, докато ниските нива (под 0,1 mg/l) - с появата на кариеси, макар че непълноценното хранене също допринася за появата им.
Нивото на средна дентална кавитация, измерено чрез показателя DMF (развалени, липсващи или пломбирани зъби) е 7 при концентрация на флуора от 0,1 mg/l и пада до 3,5 при покачване съдържанието на флуор до 1 mg/l. При по-нататъшното увеличаване на флуоридното съдържание до 2,6 mg/l, нивото на показателя продължава да пада, но незначително, докато нивото на флуорозата започва да се покачва чувствително. При 1 mg/l флуориди, 20% от децата имат лека форма на флуороза, която е клинично незначителна и дори е незабележима за връстниците и родителите им.
Разликата между полезните и вредните нива на флуоридите в питейната вода е малка и е в процес на уточняване от здравни експерти на Световната здравна организация (СЗО). За сега, оптимално изглежда нивото от 1 mg/l (за страните с умерен климат), при него устойчивостта на зъбите към кариес е висока, а денталната флуороза е незначителна.
При зъбната флуороза се наблюдава оцветяване на зъбите, което може да варира от едва доловимо (в жълтеникаво, кафяво, на точици) до силно пигментиране и почерняване на зъбите. Настъпва при свръхприем на флуорид в детска възраст и персистира до живот.
Ендемичната флуороза настъпва в страни, в които питейната вода съдържа прекомерно много флуориди, най-вече поради високо съдържание на флуор в скалите, през които протича подпочвената вода. В тези райони се налага дефлуориране на водата, за да се понижи нивото на флуоридите до здравословно ниво. По данни на СЗО, в Китай над 38 млн. души страдат от дентална флуороза.
2. Ефекти върху костите
Ендемичната скелетна флуороза е добре документирана в страни като Индия, Китай и някои части на Африка. Счита се, че освен питейната вода, за развитието й са от значение и други източници на флуор. От наличните данни е трудно да се направи категорично заключение каква точно е връзката количество приет флуор – здравен ефект. Един от възможните ефекти на скелетната флуороза е повишеният риск от фрактури. Според епидемиологично проучване в Китай, връзката между флуоридния прием и риска от фрактури следва U-образна крива, като е най-висок при екстремно висок и екстремно нисък прием на флуориди.
3. Ракови заболявания
Изследвания сред хора, изложени на високи количества флуорид в работната си среда като леяри, най-вече работещи с алуминий, са показали повишена честота и смъртност от рак на белия дроб и пикочния мехур, както и неоплазии в други органи на тялото. Значението на тези резултати, обаче, засега не може да бъде тълкувано еднозначно, тъй като повишената заболеваемост и смъртност по-вероятно се дължат на излагане на други фактори в работната среда.
Свързани статии..
Флуороза - петна по зъбите (І част) 1
Флуорът - полезен и вреден за детското развитие 7
6 причини за чувствителни зъби 5
Също така, много проучвания са търсили връзка между заболеваемостта от рак и приема на флуор с питейната вода. За сега няма категорични доказателства, показващи ясна връзка между приема на флуорирана вода и риска от развитие на ракови заболявания.
4. Други възможни ефекти
Проучвания върху връзката между приема на флуор по време на бременност и вродените аномалии у плода или анормално протичане на бременността, не са показали никаква връзка между двете.
Също така не е доказана никаква връзка между появата на респираторни, хемопоетични и бъбречни увреждания, и наличието на флуор в работната среда.
Според СЗО, към момента не са налични достатъчно данни, за да се твърди, че понижената бъбречна функция е рисков фактор за флуоридната токсичност.
По данни на СЗО, предозиране настъпва при консумиране на вода със съдържание на флуориди над 30 mg/l. Описвани са няколко такива случаи, най-вече при извършване на флуориране на малки запаси от вода. Според експертите на организацията, такива инциденти могат да бъдат избегнати чрез прилагането на подходящо оборудване и стандартни работни процедури.
0 коментара:
Публикуване на коментар